FIWC 2020

Menu

JANA MÜLLEROVÁ (Flintstone), CZ

Jak dlouho žijete s vlkodavy?
Irský vlkodav se stal mým vytouženým plemenem již v dětství. Po přečtení knihy A. J. DowsonaFinntheWolfhound bylo mým velkým snem vlastnit tohoto něžného obra. Můj sen se mi vyplnil a ve společnosti irských vlkodavů žijeme s manželem Michalem od roku 1997.Po dokončení studia na univerzitě jsme si přivezla domů dlouho očekávané štěňátko. Naším prvním vlkodavem se stal Fred Flinstone Norman, syn Quincy ofKilmara a Connie Norman. Tento impozantní a výstavně velmi úspěšný pes s milou a přátelskou povahou dal později jméno naší chovatelské stanici „Flintstone“.

 Proč jste se rozhodli stát rozhodčím a co vás na něm nejvíc těší?
Možnost stát se rozhodčím a posuzovat irské vlkodavy jsem zvažovala velmi dlouho. Odvahu mi dodali přátelé a především můj manžel. Posléze jsem se těšila na samotné studium, možnost navštěvovat semináře pro rozhodčí a rozšiřovat své znalosti. Před každým svým posuzováním jsem trochu nervózní, plná očekávání, ale vždy se velmi těším. Užívám si té možnosti soustředit se pouze psy a mít to privilegium s nimi strávit čas.

Kdy jste posuzovala poprvé?
Poprvé jsme jako rozhodčí posuzovala bonitaci irských vlkodavů v roce 2016,díky kterým každoročně český klub WDK zařazuje jedince do chovu. Mojí první výstavou v roli rozhodčího byla česká Národní výstava psů v Brně v lednu 2017.

 Jaká byla největší/nejvýznamnější výstava, kterou jste dosud posuzovala?
Měla jsme tu čest posuzovat v listopadu 2018 na klubové výstavě irských vlkodavů IWCB v Belgii, kam se přihlásilo 75 irských vlkodavů.

 Byl mezi psy, které jste posuzovala, některý opravdu výjimečný?
Na Mezinárodní výstavě psů v Praze jsme zadala BOB opravdu velmi krásné a harmonicky stavěné fence s prostorným pohybem ANNIE Mes Amis de Mafinns, která si následně  se závěrečných soutěží odnesla i titul BIG. Velmi nadšená jsem byla také z vítězů belgické klubové výstavy, kde jsem tituly zadala psovi Ch. Phoenix from Graham's Ark (BIS) a feně Gaeltarra Eireann Raff (BOS).

 Kterého ze svých vlastních psů považujete za nejlepšího?
Každý z mých psů byl nebo je něčím výjimečný. Vlastnila jsem vynikajícího coursingového psa, skvělého canisterapeutického psa i výstavně úspěšné psy. Jmenuji tedy mojí současnou fenku CH. FourRosesFlintstone, držitelku mnoha výstavních titulů, mezi jejíž největší úspěchy patří titul Supreme BIS na prestižní Středoevropské výstavě chrtů v roce 2017, který jí byl zadán renomovanými rozhodčími z USA, Kanady a Švédska. Jsme velmi ráda, že mám v současnosti doma také jejího syna a vnučku.

  

STEVE LeVAN (Lismore) USA

Jak dlouho žijete s vlkodavy?
Naše první vlkodavka, Tess, k nám přišla v květnu 1974.

Proč jste se rozhodl stát rozhodčím a co vás na posuzování nejvíc baví?
Byli to mí přátelé, kdo mi dodali odvahy stát se rozhodčím. Mám rád, když se mohu během posuzování ve psech „ztratit“. Přestat vnímat okolí a plně se soustředit na psy, které hodnotím. Vždy během posuzování najdu něco nového nebo zajímavého.

Kdy jste posuzoval poprvé?
Poprvé jsem posuzoval Sweepstakes třídy na národní speciální výstavě amerického klubu irských vlkodavů v roce 2008.

Kterou největší/nejvýznamější výstavu jste zatím posuzoval?
To je nerozhodně mezi speciálními výstavami IW klubu Puget Sound v roce 2015 a Northstar IW klubu v roce 2018.

Byl mezi psy, které jste posuzoval, některý opravdu výjimečný?
Na speciální výstavě Northstar jsem posuzoval dva psy, kteří mi úplně vzali dech, BOB – Shellane Pavarotti Sings For Slaine and Best of Winners: Lonnkyle Traveller.

Kterého ze svých psů považujete za nejlepšího? Podělíte se s námi o fotku?
Jaká těžká otázka! Vyberu asi mnohonásobnou vítězku BIS speciálních výstav, Grandšampionku Lismore Stoneybrook Roxie Hart. Mám teď několik mladých psů, kteří nejsou o moc horší.

Steve LeVan Lismore Stoneybrook Roxie Hart 

 ANNE WEBB (Foinaven), UK

Jak dlouho žijete s vlkodavy?
Můj první vlkodav se narodil v únoru 1981. Byla z prvního vrhu po Ch. Corniman Ella Mana Mou, původně pořízená jen jako moje společnice, která se nakonec stala mojí vstupenkou do světa psích výstav. Mým prvním skutečně výstavním vlkodavem byla Clonara Nellagh, narozená 1983, sestra Ch. Nizama a Ch. Niamh, ochovaná Maggie a Stuartem Wilkinsovými, která je dodnes v rodokmenech všech mých psů.

Proč jste se rozhodla stát rozhodčí a co vás na posuzování nejvíc baví?
Jak jsem řekla již mnohokrát, posuzování psů je skvělá zábava. Privilegium podrobně poznat psy z celého světa, do jejichž chovu vložili chovatelé svoje srdce a duši, je čest, kterou nelze brát na lehkou váhu. Jako chovatel má rozhodčí také možnost poznat psy, kteří by se mohli v budoucnu stát součástí jeho chovatelského programu.

Kdy jste posuzovala poprvé?
Jak ukládá anglický systém, poprvé jsem posuzovala „open“ výstavy. Tituly CC jsem poprvé u vlkodavů zadávala na prestižní LKA výstavě v roce 1991.

Byl mezi psy, které jste posuzovala, některý opravdu výjimečný?
Psi, které jsem znala, posuzovala nebo vystavovala, kteří na mě udělali velký dojem, z různých důvodů: psi – Carrokeel Coilte Merlin, Nutstown King, Drakesleat Kyak, Solstrand Kaspar, Lonnkyle Jester, Stoneybrook Konjur, fenky: Witchesbroom Wildrose, Mary of Nutstown, Seplecur Meg of Sulhamstead, Bokra Chance, Stoneybrook Medora.

Kterého ze svých psů považujete za nejlepšího? Podělíte se s námi o fotku?
Měla jsem štěstí, že jsem mohla žít s několika nádhernými psy, svými i z chovu Lonnkyle. Nejlepším psem, kterého jsem měla, byl odchov Gordona Crana z ch. s. Seplecur a dostala jsem ho za krytí. Jmenoval je Ch. Seplecur Trojan at Foinaven. Výjimečný z mnoha důvodů – pro svoji krásu, vyváženost, povahu a typ. Prožil dlouhý, zdravý život, letěl se mnou přes Atlantik do nového domova když mu bylo 7,5 roku, krátce poté, co získal svoje poslední CC na klubové výstavě anglického IW klubu. Co víc si přát. 

Anne Webbs Seplecur Trojan at Foinaven Anne Webb