FIWC 2020

Menu

STEVE LeVAN (Lismore), USA

Jak dlouho žijete s vlkodavy?
Naše první vlkodavka, Tess, k nám přišla v květnu 1974.

Proč jste se rozhodl stát rozhodčím a co vás na posuzování nejvíc baví?
Byli to mí přátelé, kdo mi dodali odvahy stát se rozhodčím. Mám rád, když se mohu během posuzování ve psech „ztratit“. Přestat vnímat okolí a plně se soustředit na psy, které hodnotím. Vždy během posuzování najdu něco nového nebo zajímavého.

Kdy jste posuzoval poprvé?
Poprvé jsem posuzoval Sweepstakes třídy na národní speciální výstavě amerického klubu irských vlkodavů v roce 2008.

Kterou největší/nejvýznamější výstavu jste zatím posuzoval?
To je nerozhodně mezi speciálními výstavami IW klubu Puget Sound v roce 2015 a Northstar IW klubu v roce 2018.

Byl mezi psy, které jste posuzoval, některý opravdu výjimečný?
Na speciální výstavě Northstar jsem posuzoval dva psy, kteří mi úplně vzali dech, BOB – Shellane Pavarotti Sings For Slaine and Best of Winners: Lonnkyle Traveller.

Kterého ze svých psů považujete za nejlepšího? Podělíte se s námi o fotku?
Jaká těžká otázka! Vyberu asi mnohonásobnou vítězku BIS speciálních výstav, Grandšampionku Lismore Stoneybrook Roxie Hart. Mám teď několik mladých psů, kteří nejsou o moc horší.

Steve LeVan Lismore Stoneybrook Roxie Hart 

 JEAN TIMMINS (Cornovi), UK

Jak dlouho žijete s vlkodavy?
Prvního vlkodava jsem si pořídila v roce 1983.

Proč jste se rozhodla stát rozhodčí a co vás na posuzování nejvíc baví?
To je těžká otázka. Považuji to za další krok ve vztahu k plemeni. Nikdy jsem si nechtěla budovat kariéru jako rozhodčí, ale myslím, že když se člověk věnuje plemeni dostatečně dlouho, je svým způsobem jeho povinností postoupit o další stupeň a začít posuzovat. Rozhodčí-specialisté jsou velmi důležití pro každé plemeno. A jako rozhodčí se člověk při každém posuzování naučí něco nového. Nejraději mám ten pocit radosti, když vidím krásné typické psy.

Kterou výstavu jste posuzovala jako první?
Myslím, že to byla „Open show“ na začátku devadesátých let.

Kterou největší/nejvýznamější výstavu jste zatím posuzovala?
Irish Wolfhound Society Championship Show v UK, což je jedna ze dvou speciálních výstav, které se pro vlkodavy v UK pořádají.

Byl mezi psy, které jste posuzovala, některý opravdu výjimečný?
Posuzovala jsem některé krásné psy, žádný konkrétní mě teď nenapadá, ale pokud mě některý pes uchvátí, je to obvykle když ho vidím v pohybu.

 Kterého ze svých psů považujete za nejlepšího? Podělíte se s námi o fotku?
Musím říct, že to byla Ch. Mallanigh Liberty, která stále zůstává mým ideálem.

Jean Timmis s Mallanigh Liberty Jean Timmins

ANNE WEBB (Foinaven), UK

Jak dlouho žijete s vlkodavy?
Můj první vlkodav se narodil v únoru 1981. Byla z prvního vrhu po Ch. Corniman Ella Mana Mou, původně pořízená jen jako moje společnice, která se nakonec stala mojí vstupenkou do světa psích výstav. Mým prvním skutečně výstavním vlkodavem byla Clonara Nellagh, narozená 1983, sestra Ch. Nizama a Ch. Niamh, ochovaná Maggie a Stuartem Wilkinsovými, která je dodnes v rodokmenech všech mých psů.

Proč jste se rozhodla stát rozhodčí a co vás na posuzování nejvíc baví?
Jak jsem řekla již mnohokrát, posuzování psů je skvělá zábava. Privilegium podrobně poznat psy z celého světa, do jejichž chovu vložili chovatelé svoje srdce a duši, je čest, kterou nelze brát na lehkou váhu. Jako chovatel má rozhodčí také možnost poznat psy, kteří by se mohli v budoucnu stát součástí jeho chovatelského programu.

Kdy jste posuzovala poprvé?
Jak ukládá anglický systém, poprvé jsem posuzovala „open“ výstavy. Tituly CC jsem poprvé u vlkodavů zadávala na prestižní LKA výstavě v roce 1991.

Byl mezi psy, které jste posuzovala, některý opravdu výjimečný?
Psi, které jsem znala, posuzovala nebo vystavovala, kteří na mě udělali velký dojem, z různých důvodů: psi – Carrokeel Coilte Merlin, Nutstown King, Drakesleat Kyak, Solstrand Kaspar, Lonnkyle Jester, Stoneybrook Konjur, fenky: Witchesbroom Wildrose, Mary of Nutstown, Seplecur Meg of Sulhamstead, Bokra Chance, Stoneybrook Medora.

Kterého ze svých psů považujete za nejlepšího? Podělíte se s námi o fotku?
Měla jsem štěstí, že jsem mohla žít s několika nádhernými psy, svými i z chovu Lonnkyle. Nejlepším psem, kterého jsem měla, byl odchov Gordona Crana z ch. s. Seplecur a dostala jsem ho za krytí. Jmenoval je Ch. Seplecur Trojan at Foinaven. Výjimečný z mnoha důvodů – pro svoji krásu, vyváženost, povahu a typ. Prožil dlouhý, zdravý život, letěl se mnou přes Atlantik do nového domova když mu bylo 7,5 roku, krátce poté, co získal svoje poslední CC na klubové výstavě anglického IW klubu. Co víc si přát. 

Anne Webbs Seplecur Trojan at Foinaven Anne Webb